Czy karta z numerem jest niezbędna do tego rodzaju urządzenia? Na pewno nie jest to luksus — dziś każdy może pochwalić się takim zegarkiem GPS. Czy jest ona niezbędna? Jeśli chcemy zapomnieć o telefonie i dzwonić ze smartwatcha, to tak.

Karta SIM w smartwatchu — jakie oferuje możliwości?

Smartwatch obsługujący kartę SIM to już nieco więcej niż tylko stylowy gadżet, to urządzenie, które pozwala zapomnieć o telefonie komórkowym. Możliwości, jakie oferuje karta SIM do smartwatcha są o wiele większe, niż można początkowo zakładać.

Stała łączność

Zegarki na kartę SIM to urządzenia, które gwarantują stałą łączność z modułu GPS oraz sieci komórkowej. Dzięki nim zawsze pozostajemy w zasięgu i nie jest do tego potrzebny telefon. Smartwatche takie są cenione ze względu na ich uniwersalność. Koniecznie należy pamiętać jednak, aby odpowiednio skonfigurować usługę — to podstawa.

Możliwość wykonywania połączeń

Inteligentny zegarek na kartę SIM umożliwia wykonywanie połączeń. Karta SIM może być przedpłacona (prepaid) lub abonamentowa (postpaid). Jeśli chodzi o prepaid, należy pamiętać o doładowaniu środków i aktywacji odpowiedniego pakietu. Natomiast abonament odnawia się automatycznie.

Można skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na dokupieniu drugiego numeru telefonu. Ta opcja przeznaczona jest z myślą o dzieciach, które nie mogą korzystać z rodzica karty SIM, ponieważ byłoby to niepraktyczne. W obu przypadkach należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego planu, w tym wykupieniu transferu danych komórkowych oraz pakietu połączeń i SMS-ów, a także o założeniu blokad rodzicielskich.

W drugim dokupuje się kartę dodatkową dopinaną w systemie do karty głównej — obie są z tym samym numerem i korzystają z tych samych opcji w ramach usługi. W tym rozwiązaniu wszystkie pakiety danych są od siebie zależne i korzystają z jednej puli. Jeśli więc korzystając z jednego urządzenia zużyjemy dostępny pakiet danych dostępny również dla drugiego. Wszystko odbywa się przy niezakłóconej współpracy telefonu opiekuna, choć można zauważyć, że połączenie przychodzące widać na obu urządzeniach w jednym momencie.

U operatora warto zapytać o ofertę dla każdego urządzenia zakupionego dla bliskich. W końcu najważniejsza jest bezpieczna rodzina — zaletą pakietów które się w Polsce sprzedaje są tanie nielimitowane połączenia przychodzące, nielimitowany transfer danych i wiadomości SMS. Dzięki temu możemy zabezpieczyć naszych bliskich i dbać o nich zdalnie.

Powiadomienia na żywo

Zaletą inteligentnego zegarka na kartę SIM są powiadomienia w czasie rzeczywistym, które są niezależne od sieci Wi-Fi czy połączenia bluetooth — obie technologie pozwalają na wyświetlanie powiadomień z telefonu. Chip umieszczony w smartwatchu to niezależność urządzenia od smartfona. Szybkość realizowania połączeń czy wysyłania alertów jest zależna jedynie od jakości zasięgu w którym się znajdujemy.

Monitorowanie lokalizacji

Zegarki GPS same z siebie pozwalają na monitorowanie lokalizacji użytkownika. Może się jednak okazać, że będziemy potrzebować dla dziadków czy dzieci urządzenia, aby dbać o ich bezpieczeństwo i wiedzieć gdzie są w danym momencie. Wtedy należy umieścić kartę SIM w zegarku i wybrać najlepszą opcję u operatora komórkowego.

Odpowiednio dobrany pakiet umożliwia korzystanie z internetu, wykonywanie połączenia wychodzącego i odbieranie przychodzącego, a także wymuszenie powiadomienia o lokalizacji danej osoby.

Zalety korzystania z karty SIM w smartwatchu

Karta SIM w smartwatchu pozwala odłożyć telefon na bok, a nawet całkowicie o nim zapomnieć, co doceniają biznesmeni oraz osoby aktywne. Z inteligentnego zegarka można dzwonić tak jak ze smartfona. Ma się go zawsze pod ręką, jest lekki i nie zajmuje dużo miejsca — co sprawdza się m.in. podczas aktywności fizycznej.

Smartwatch z wbudowaną kartą SIM vs. bez karty SIM

Smartwatch z wbudowaną kartą SIM, czyli tzw. eSIM, ma tę przewagę nad modelem bez tego rozwiązania, że.est niezależny od smartfona, a jego możliwości są dokładnie takie same jak wariantu bez karty SIM. Różnica jednak jest w cenie.

Porównanie wygody i funkcjonalności

Wirtualna czy fizyczna karta SIM do smartwatcha to olbrzymia wygoda i rozszerzenie funkcjonalności zegarka. Nie trzeba nosić ze sobą smartfona i martwić się o jakość połączenia obu urządzeń — w tym o ich parowanie.

Działanie nawigacji w smartwatchu

Wybór odpowiedniej karty SIM

Karty SIM oferowane przez operatora komórkowego dopasowane są zawsze do możliwości sprzętowych. Jakie wymagania musi spełniać karta SIM do smartwatcha? To już zależy od samego urządzenia. Wciąż są dostępne na rynku zegarków GPS modele na fizyczny chip, jednak coraz więcej modeli obsługuje eSIM, czyli wirtualną kartę.

Standard SIM vs. micro SIM vs. nano SIM

Niektóre smartwatche pozwalały na korzystanie z sieci komórkowej poprzez umieszczenie w nich karty SIM. To jaka karta SIM nadawała się do danego modelu zależało od okresu w którym ten się pojawiał. Początkowy standardowy rozmiar był dedykowany jedynie komórkom.

Standard ten został w pewnym momencie zastąpiony przez SIM z mniejszych chipem, czyli micro SIM. Do dziś powstają modele smartwatchy, głównie dla dzieci, które wciąż mają miejsce na fizyczną kartę w tym właśnie rozmiarze.

Następnie doszło do kolejnej miniaturyzacji i powstał format nano SIM. Nie tylko telefony z niego korzystają, jest wiele świetnych firm oferujących urządzenia w tym standardzie, co pozwala swobodnie przekładać kartę ze smartfona do smartwatcha i odwrotnie.

Karta SIM z dostępem do danych vs. tylko do połączeń

Bardzo ważne jest to jaką do zegarka GPS włożymy kartę. Należy pamiętać, że między kartami SIM występuje zasadnicza różnica. Jedna będzie łączyć się z siecią komórkową i wykonywać połączenia głosowe oraz wysyłać wiadomości SMS. Druga pozwoli dodatkowo na korzystanie z transferu danych komórkowych.

Ile kosztuje karta SIM? Koszt karty SIM, jednej i drugiej, jest dokładnie taki sam, ponieważ wciąż mówimy o fizycznym nośniku. Wszystko jednak zależy od konfiguracji usługi u operatora, dlatego, że nie udostępniają oni kart, które w ogóle nie pozwalają na łączenie z internetem. Warto zapoznać się z planami abonamentu i dopasować je do urządzenia zakupionego u operatora czy na wolnym rynku.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy