Czy wiesz, że jeśli poszukujesz smartwatcha dla siebie lub dla kogoś, kto lubi nurkować to nie wystarczy wybrać wodoszczelnego modelu? Wybór odpowiedniego zegarka do nurkowania jest kluczowy dla bezpieczeństwa i wygody podczas eksploracji podwodnego świata. Na pasjonatów nurkowania czeka szeroki wybór czasomierzy zaprojektowanych specjalnie z myślą o potrzebach nurków, oferujących funkcje i wytrzymałość są niezbędne pod wodą.

Przyjrzyjmy się więc temu, na co warto zwracać uwagę i co sprawia, że dany smartwatch nadaje się do nurkowania.

Co wyróżnia zegarki nurkowe typu diver?

Zegarek do nurkowania określany jest z angielskiego jako diver. Urządzenia są zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysokie ciśnienie wody, czyli tzw. nadciśnienie, które ma miejsce właśnie podczas nurkowania. Tego rodzaju czasomierze mają specjalne uszczelnienia i systemy zapobiegające przedostawaniu się cieczy do ich wnętrza nawet przy znacznych głębokościach.

Ze względu na ekstremalne warunki w jakich są wykorzystywane, wymagają odpowiedniej budowy. Divery są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających trwałość i odporność na korozję, czyli stali nierdzewnej i tytanu. Szafirowe szkiełko chroni czytelny wyświetlacz, a obsługę pod wodą ułatwia obrotowy bezel lub przyciski boczne, umożliwiające sterowanie podczas nurkowania.

Garmin Instinct® 2 Solar - Tactical Edition

Garmin Instinct® 2 Solar - Tactical Edition

Zobacz wszystkie smartwatche Garmin Instinct 2

Wodoszczelność zegarka a aktywności w wodzie

Na rynku dostępne są różne modele zegarków. W asortymencie marek takich jak Garmin, Huawei czy Samsung znajdziemy warianty o różnej klasie wodoszczelności. Pamiętajmy, że norma normie nie jest równa. Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju aktywności planujemy praktykować. Jeśli chcemy nurkować, to nie wystarczy jedynie, że smartwatch będzie wodoszczelny.

Zegarek do nurkowania? Na to zwróć uwagę

W ofercie producentów jest wiele różnych zegarków. Czasomierze charakteryzują się różnymi parametrami, w tym i wodoszczelnością. Przy wyborze zwróć uwagę między innymi na rodzaj normy. W przypadku wody, w normie istotna jest dla nas cyfra druga. I tak IPx2 oznacza ochronę przed kroplami wody pod kątem 15 stopni, a IPx8 wskazuje na ochronę przed pełnym zanurzeniem w wodzie na głębokości do 1 m.

  • Smartwatche oznaczone normą np. IP52 to modele odporne na przypadkowe zachlapanie. Sprawdzą się więc podczas biegania czy jazdy na rowerze w deszczu, ale już na basen nie warto ich zabierać.

  • Modele spełniające wymogi normy np. IP68 to zegarki, które są w pełni wodoszczelne. Nadają się więc idealnie do pływania. Jednak nie z każdym takim czasomierzem można iść pod wodę zbyt głęboko.

  • Jeśli naszą pasją jest nurkowanie, to musimy wybrać model, który jest odporny na wysokie ciśnienie. Na to wskazuje norma EN13319, zgodnie z którą smartwatche nurkowe wytrzymują zanurzenie do głębokości 100 m.

Jednak uwaga! Norma ta jest wprost podana w specyfikacji niektórych modeli, takich jak Garmin Descent Mk2i. Jednak nie oznacza, to, że do takich zegarków nie zaliczymy choćby Garmin Instinct 2 Solar - Tactical Edition czy Garmin Instinct 2X Solar Tactical. Wręcz przeciwnie! Na to wskazuje klasa wodoszczelności, która podawana jest w atmosferach (ATM). Oba te modele spełniają normę do 10 ATM, czyli sprawdzą się na znacznych głębokościach do 100 m. Jest więc to ta sama informacja, podana nieco inaczej.

Smartwatch do nurkowania

Divery – klasyczne zegarki do nurkowania

Klasyczne divery to proste zegarki do nurkowania, które, aby takimi mogły być nazwane, muszą spełniać szereg rozmaitych wymagań.

Jednym z nich jest zawór helowy w który takie czasomierze są wyposażone. Jest on ważnym elementem zegarka nurkowego. Podczas nurkowania na dużych głębokościach hel może przenikać do wnętrza, a podczas wynurzenia doprowadzić do uszkodzenia czasomierza w efekcie rozszerzania.

Zawór helowy, umieszczony na zewnątrz urządzenia, umożliwia wypuszczenie nagromadzonego helu po wynurzeniu się na powierzchnię, zapobiegając tym samym jego potencjalnemu uszkodzeniu. Nowsze czasomierze mają ten proces zautomatyzowany.

Nowoczesne rozwiązania

Alternatywa w postaci smartwatchy, jeśli chodzi o divery, jest dla tych, którzy oczekują więcej od urządzenia. Wybór zegarka do nurkowania zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb nurka. Istnieje wiele renomowanych marek oferujących wysokiej jakości zegarki nurkowe, które mogą sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających entuzjastów nurkowania.

Dzięki inteligentnemu diverowi nurek może monitorować poziom ciśnienia w aż pięciu butlach jednocześnie. Tego rodzaju smartwatch, dzięki łączności satelitarnej i integracji z aplikacją pozwala śledzić punkty zanurzenia i wynurzenia, a dla każdego z nich można dodać osobne ekrany. Smartwatch do nurkowania pozwala monitorować wskaźnik zużycia powietrza czy czas nurkowania swój własny oraz innych nurków.

Nowoczesny diver, jak Garmin Descent, to prawdziwy asystent nurka, który świetnie radzi sobie pod wodą, ale i w środowisku lądowym.

Garmin Instinct 2X Solar Tactical

Garmin Instinct 2X Solar Tactical

Zobacz wszystkie smartwatche Garmin Instinct 2X

Garmin Descent i Instinct — zegarek dla nurka i nie tylko

Smartwatche są wszechstronnymi urządzeniami, które oferują wiele funkcji przydatnych dla różnych grup użytkowników, ponieważ oferują wiele funkcji. Zegarki nurkowe sprawdzają się rewelacyjnie także na co dzień. Dostępne są w różnym wzornictwie, co pozwala wyrazić swój osobisty styl. Zawsze prezentują się dobrze, pasują więc i do ubioru sportowego, jak i garnituru. Paski z tworzywa sztucznego można bez problemu zamieniać na stalowe bransolety lub lśniące jak różowe złoto, dzięki czemu nabiorą charakteru bardziej eleganckiego.

Z ich pomocą można prowadzić rozmowy, odczytywać wiadomości sms, emaile, czy sterować muzyką, a to wszystko bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą być w kontakcie na bieżąco, nawet gdy nie mają dostępu do telefonu.

W różnych modelach jest także oprogramowanie dedykowane odmiennym aktywnościom. Na uwagę zasługują różne wbudowane profile dla odmiennych aktywności, czy to dla jazdy na rowerze, pieszych wędrówek, surfowania czy aktywności dla biegów przełajowych i po torze krytym. Inteligentne zegarki nie tylko pokazują dokładną pozycję, ale pozwalają także na zatrzymanie śledzenia GPS.

Jak widać, diver od Garmina to propozycja uniwersalna i bardzo praktyczna.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy