W dziedzinie inteligentnych zegarków marka Samsung odgrywa znaczącą rolę, a jej produkty wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesnym designem. Dwa popularne modele smartwatchy – Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 4, mimo iż na rynku są obecne od wielu lat, wciąż budzą ogromne zainteresowanie wśród entuzjastów technologii. Jakie funkcje posiadają i czym różnią się obydwa te modele? Odpowiedź w poniższym artykule.

Samsung Galaxy Watch 5 vs Samsung Galaxy Watch 4 – podobieństwa

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zegarka Samsung Galaxy, sprawdź nasze porównanie, które w konkretny sposób ukazuje podobieństwa i różnice między wyżej wymienionymi smartwatchami.

Oba zegarki posiadają lekką i wytrzymałą kopertę wykonaną z aluminium. Występują w dwóch wielkościach – 40 mm (rozdzielczość 396x396px) oraz 44 mm (rozdzielczość 450x450px). Posiadają również taki sam procesor Exynos W920, który zapewnia bezproblemową i płynną obsługę dostępnych aplikacji. W obu przypadkach pamięć RAM to 1.5 GB, a pamięć ROM – 16 GB.

Zegarki Samsung wyróżniają się wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne, o czym świadczy stopień ochrony IP68. Ta norma informuje o całkowitej ochronie przed wnikaniem pyłu oraz wysokiej klasie wodoszczelności – w tym przypadku do 50 m (5ATM). Obydwa modele są więc idealne do użytku podczas uprawiania sportów wodnych bez ryzyka uszkodzenia. Oba smartwatche posiadają następujące czujniki:

  • akcelerometr,
  • barometr,
  • kompas,
  • pulsometr,
  • światła,
  • żyroskop,
  • ECG,
  • BIA,
  • SpO2.

Zegarki Samsung Galaxy gwarantuję również łączność NFC, GPS, Bluetooth, Wi-Fi oraz LTE.

Samsung Galaxy Watch 4

Samsung Galaxy Watch 4

Funkcje sportowe i monitorowanie zdrowia — podobieństwa i różnice

Mimo, że oba modele oferują praktycznie identyczne funkcje sportowe i zdrowotne, producent podkreśla subtelne różnice, które przyciągają uwagę klientów.

Zarówno smartwatch Galaxy Watch 4, jak i Galaxy Watch 5 zostały wyposażone w identyczne czujniki, które umożliwiają śledzenie różnorakich treningów – w starszej wersji jest ich 90, natomiast w wersji 5 - ponad 90 trybów sportowych. Niezależnie od tego czy biegamy, jeździmy na rowerze, pływamy, z pewnością w obu przypadkach znajdziemy odpowiednią dla siebie kategorię sportową. Smartwatche dają możliwość zapisywania treningów, monitorują jakość snu, mierzą poziom stresu, tętna, rytm bicia serca, natlenowanie krwi oraz skład masy ciała. Galaxy Watch 5 został dodatkowo wyposażony w czujnik do pomiaru temperatury ciała.

Obydwa modele zegarków są kompatybilne z tą samą aplikacją. Samsung Health to wszechstronne rozwiązanie do monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej, które zbiera informacje i osiągnięcia sportowe oraz pomaga użytkownikom śledzić różne aspekty ich kondycji fizycznej i zdrowotnej, w tym: rejestruje różne formy aktywności, monitoruje parametry zdrowotne, cele fitnessowe czy proponuje gotowe programy treningowe.

Galaxy Watch 4 vs Galaxy Watch 5 – co się zmieniło?

Na pierwszy rzut oka oba zegarki wydają się być bardzo zbliżone, zarówno pod względem konstrukcji, jak i designu. Zegarek Galaxy Watch 5 jest wyposażony w ekran dotykowy AMOLED, który jest w stanie automatycznie dostosować poziom jasności – użytkownik może też ręcznie ustawić jeden z 254 trybów jasności wyświetlacza. Interesującą opcją jest również wyposażenie nowszej wersji w czujnik temperatury ciała, co rozszerza możliwości monitorowania stanu zdrowia.

Design i dostępność opcji kolorystycznych

Jeśli chodzi o dostępne warianty kolorystyczne, to w obu przypadkach smartwatche o kopercie 40mm występują w następujących kolorach: czarny, srebrny i różowe złoto. Galaxy Watch 4 z kopertą 44mm poza kolorem czarnym i srebrnym, wyróżnia się również barwą zieloną. Natomiast Galaxy Watch 5 pojawił się także w wersji niebieskiej. W nowszych modelach zegarków zlikwidowano obrotowy pierścień, który był cechą wyróżniającą poprzednie smartwatche marki Samsung.

Samsung Galaxy Watch 5

Samsung Galaxy Watch 5

Wyświetlacz smartwatcha Galaxy Watch

Zegarki Samsung Galaxy Watch wykonane są z wysokiej jakości trwałych i solidnych materiałów. W przypadku nowszej wersji jest to szkło szafirowe i aluminium, natomiast w Galaxy Watch 4 – szkło Gorilla Glass i aluminium. Pod względem wykonania, użycie szkła szafirowego w Galaxy Watch 5 to jedyna zmiana, na jaką zdecydował się producent. Ten materiał wyróżnia się przede wszystkim swoją wyjątkową twardością i dużą odpornością na zarysowania w porównaniu do standardowego szkła mineralnego lub hartowanego, które często są stosowane w innych smartwatchach. Doskonała przezroczystość pozwala na wyświetlanie treści o wysokiej jakości obrazu i dużej ostrości.

Nowa bateria i szybkość ładowania

Nowsza generacja smartwatchy Samsung Galaxy Watch 5 została wyposażona w baterię, której pojemność została zwiększona o 13% w porównaniu do starszej wersji. Przekłada się to na dłuższy czas pracy smartwatcha o około 2-3 godziny.

Oprócz dłuższej pracy akumulatora baterii innym aspektem jest szybsza prędkość ładowania zegarka. Umożliwia odnowienie baterii nawet do 45% w zaledwie 30 minut. W obietnicach producenta znajdziemy również informację, że ładowanie ośmiominutowe zapewni 8 godzin monitorowania snu, dzięki czemu nie musimy pozostawiać zegarka na całą noc w celu ładowania.

Samsung Galaxy Watch 5 czy Samsung Galaxy Watch 4 – który z nich wybrać?

Smartwatche od Samsunga to jedna z bardziej atrakcyjnych opcji na rynku, jeśli chodzi o inteligentne zegarki. Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 4 to wyjątkowe urządzenia, które oferują zaawansowane funkcje i stylowy design, spełniając potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Począwszy od wysokiej jakości wykonania, intuicyjnego interfejsu oraz wszechstronnych zastosowań, umożliwiają wykonywanie wielu zadań bez konieczności sięgania po telefon.

Ostateczny wybór między smartwatchami Galaxy Watch 5 a Galaxy Watch 4 zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Niezależnie od tego, który model zegarka Samsung Galaxy wybierzesz, możesz być pewien, że otrzymasz wyjątkowy gadżet, który wzbogaci Twoje życie sportowe, pomoże Ci osiągnąć nowe cele fitnessowe i utrzymać dobrą kondycję zdrowotną.

 

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy