Wymiana paska zegarka kiedyś była nie lada wyzwaniem. Dziś wydaje się jedną z prostszych czynności. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można założyć nowy pasek i od czego należy zacząć. Ten poradnik przeprowadzi cię krok po kroku przez ten krótki proces.

Dlaczego warto wymieniać pasek?

Możesz zastanawiać się, dlaczego warto wymienić pasek w zegarku. Przecież smartwatch taki jak Galaxy Watch 4 czy Apple Watch SE to świetne urządzenie, w którym nie trzeba tego robić. Pamiętaj, że choć paski są wytrzymałe, to z biegiem czasu ulegają naturalnemu zniszczeniu.

Jednak pasek warto wymienić także ze względów stylistycznych. Niemetalowy pasek z silikonu nie prezentuje się na nadgarstku tak jak skórzany pasek, a już na pewno nie stanowi ozdoby na poziomie bransolety mediolańskiej czy segmentowej.

Jeśli więc idziesz na rozmowę o pracę, zajmujesz ważne stanowisko czy będziesz gościem na ważnej uroczystości warto, żebyś zadbał o całość ubioru włącznie z paskiem od smartwatcha. Najlepiej, jeśli będzie on w zbliżonej stylistyce do paska od spodni, jeśli mowa o skórze. Bransoleta zawsze wygląda po prostu dobrze.

Pasek wymieniają także osoby, dla których ten dostarczony fabrycznie jest zbyt ciasny lub zbyt luźny. Są też tacy, którzy na pewne materiały albo mają uczulenie, albo na skórze w okolicy nadgarstka występują odparzenia czy otarcia. Noszenie smartwatcha nie może wiązać się z dyskomfortem.

Przygotowanie do wymiany

Do wymiany paska przygotowujemy się przede wszystkim dobierając odpowiedni zamiennik. Kolejną sprawą jest zakupienie właściwych narzędzi.

Wybór odpowiedniego paska do smartwatcha

Zwróćmy uwagę na jego jakość oraz długość. Kluczowa będzie szerokość paska, która musi pasować do koperty. Zbyt wąski będzie spadał, zbyt szeroki nie wejdzie w odpowiednie miejsce. Jeśli już mamy bransoletę lub skórzany pasek do danego modelu, przechodzimy do wymiany.

Narzędzia potrzebne do wymiany

To czy będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, zależy tak naprawdę od zegarka lub opaski i tego, jak wygląda mocowanie paska. Niekiedy wystarczą jedynie zwinne palce, a czasem potrzebny jest mały płaski śrubokręt. Niektórzy do skracania bransolety przydadzą się także igła, małe wiertło i mały młotek, aby odpowiednio łatwo i sprawnie usunąć kolejne ogniwa.

Montaż nowego paska

Montaż nowego paska poprzedza zdjęcie starego. Następnie w odwrotnej kolejności zakłada się nowy. Szkopuł tym jednak jak wygląda zapięcie teleskopu.

Wymiana paska — jakie rodzaje montażu wyróżniamy?

Rodzaje montażu nowego paska są dwa. Pierwszy bazuje na metodzie zatrzaskowej, drugi obejmuje montaż na śrubki.

Metoda zatrzaskowa

W smartwatchach coraz częściej znajdziemy mechanizm zatrzaskowy. Od dołu zegarka, na łączeniu paska z kopertą, dostrzeżesz kołek sprężynujący. Aby zdjąć niemetalowy pasek, musisz delikatnie odciągnąć kołek w jedną stronę. Sto spowoduje, że teleskop wyjdzie z dziurki i zdjęcie paska będzie już formalnością. Jeśli masz problem z tą czynnością wykorzystaj płaski śrubokręt.

Założenie odbywa się w odwrotnej kolejności. Przesuń pasek do koperty, odsuń kołek sprężynujący. Wtedy z jednej strony pasek wsunie się na swoje miejsce. Po zwolnieniu blokady usłyszysz kliknięcie, które będzie potwierdzało powodzenie czynności.

Montaż na śrubki

Drugim mechanizmem jaki może mieć zegarek jest klasyczny montaż na śrubki. Teleskopy przykręca się do koperty, po wcześniejszym odkręceniu starych. Nie jest to specjalnie trudne, choć wymaga precyzji i dobrego oka oraz odpowiedniego śrubokrętu — przydają się te z zestawów do naprawiania elektroniki. Niekiedy zegarek jest mocno użytkowany i śrubki nie mają odpowiednio czystej powierzchni, żeby użyć śrubokrętu, co może stanowić pewne utrudnienie czynności.

Dostosowanie długości paska

Długość paska musi być odpowiednia. Nie może być on zbyt luźny ani zbyt ciasno opinać nadgarstka. Jeśli chcesz dopasować najlepszy wykonaj następujące czynności: weź nitkę lub sznurek, obwiąż nadgarstek i zmierz długość sznurka, następnie dodaj do wyniku 0,5 cm.

Na podstawie tej wiedzy kup nowy pasek pasujący do twojego nadgarstka. W przypadku bransolety segmentowej kup idealnie dopasowaną lub dłuższą, ponieważ zawsze możesz ją skrócić.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy