Spis treści

    Coraz większym powodzeniem w Polsce cieszą się urządzenia służące do wykonywania pomiarów aktywności i różnych funkcji życiowych. Wśród nich znajdują się m.in. gadżety typu smartwatch z funkcją monitoringu snu. Może się wydawać, że kwestie związane z pomiarem snu w smartwatchu nie należą do szczególnie ważnych. Okazuje się jednak, że monitorowanie snu pozwala określić m.in. jakość snu, poznać długość poszczególnych faz i często poznać przyczynę permanentnego zmęczenia, na czym często traci zdrowie. Sprawdź, jak działa monitor snu, w który wyposażone są smartwatche i dlaczego warto mieć taki zegarek monitorujący.

    Jak działa monitor snu w smartwatchu?

    Smartwatche wyposażone w funkcję monitorowania snu mierzą kilka funkcji życiowych w trakcie snu, dzięki kontaktowi specjalnych czujników z nadgarstkiem. Kwestia tego, jak działa monitoring snu, zależy głównie od danych dotyczących poruszania się użytkownika w czasie każdej fazy oraz jego pulsu.

    Dzięki analizie informacji uzyskanych przez inteligentny zegarek możliwe jest rozróżnienie, kiedy u danej osoby występują fazy płytkie snu, a kiedy pojawia się faza snu głębokiego. Funkcja monitorowania snu pozwala wykryć też niebezpieczny dla zdrowia i życia bezdech senny.

    Jakie funkcje smartwatcha pozwalają monitorować sen?

    Monitorowanie snu w smartwatchu możliwe jest dzięki wyposażeniu urządzenia w niezbędne technologie. Inteligentny zegarek monitorujący sen i określający poszczególne parametry każdej fazy snu musi posiadać akcelerometr i pulsometr.

    Pierwsza z funkcji monitorowania snu, czyli akcelerometr pozwala zarejestrować intensywność poruszania się danej osoby we śnie i jej czynność fizyczną. Akcelerometr mierzy położenie użytkownika za pomocą czujnika wbudowanego w urządzenie. Każda zmiana ułożenia nadgarstka jest szczegółowo rejestrowana. Ten sam system zapisuje też liczbę przebytych kroków.

    Czujniki tętna używane przez smartwatche — jak smartwatch mierzy sen?

    Pulsometr wykonuje pomiar tętna, które różni się w poszczególnych fazach. Ma na to wpływ aktywność mózgu, obecność snów i sam fakt, czy użytkownik zapadł właśnie w sen głęboki, czy aktualnie trwa jeszcze sen płytki.

    W przypadku tętna pomiar określa dioda LED podświetlająca naczynia krwionośne w nadgarstku. Podświetlenie to pozwala uzyskać obraz objętości przepływającej krwi i na tej podstawie dokonać właściwego pomiaru.

    Algorytmy analizujące sen

    Aby dostarczyć informacji co do jakości snu, zebrane dane podlegają specjalnym algorytmom. Na podstawie takich informacji jak czas potrzebny do zaśnięcia, trwanie każdej fazy snu, długość fazy, jaką jest głęboki, aktywność i tętno podczas każdej z faz czy moment przebudzenia, określana jest jakość snu. W ten sposób definiowana jest tym samym jakość odpoczynku.

    Monitor snu pozwala określić, czy odpoczynek w nocy przebiega w odpowiedni sposób w stosunku do potrzeb danej osoby. Jakość snu, jego czas i stosunek długości faz potrzebny na regenerację jest inny w przypadku każdej osoby, co wiąże się z wiekiem, trybem życia czy uprawianym sportem. Monitorowanie snu umożliwia dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości i daje sygnał, że warto poprawić jego jakość.

    Kluczowe parametry snu

    Zegarek, który mierzy puls i rejestruje zmiany pozycji użytkownika to doskonałe narzędzie do mierzenia kluczowych aspektów związanych z jakością snu, co istotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Takie smartwatche pozwalają ustalić, jak przebiega sen oraz jak długo trwają kluczowe dla odpoczynku fazy snu REM i NREM.

    Okresy snu REM i NREM

    Sen dzieli się na fazę REM i NREM. Podczas każdej z nich inna jest aktywność mózgu, tętno, jak i częstotliwość ruchów. Pulsometr i akcelerometr wyłapują te zmiany i na ich podstawie określają parametry oraz długość fazy snu głębokiego (REM), jak i początkowego i właściwego NREM.

    Sen NREM występuje tuż po zaśnięciu i jest o wiele dłuższy niż faza REM. W tym czasie organizm uspokaja się, oddech jest spokojny, a ruchy ciała ograniczone. Po nim następuje sen głęboki REM. Obie fazy w trakcie nocy występują naprzemiennie około 4-6 razy.

    Czym jest czas snu głębokiego?

    Faza snu głębokiego REM trwa znacznie krócej i jest to najczęściej od 5 do 30 minut. W tym czasie rzadko przebywamy w jednej pozycji. Wówczas aktywność mózgu wzrasta, skurcze serca stają się częstsze, a oddech jest wyraźnie przyspieszony. To właśnie w tej fazie miewamy sny.

    Smartwatch z monitorowaniem snu ukazuje, jak długo w ciągu nocy występowała faza REM i NREM. Pozwala to sprawdzić, czy ilość i jakość snu jest wystarczająca dla właściwej regeneracji i odpoczynku danego organizmu, czy też warto popracować nad poprawą tego wyniku.

    Jaki smartwatch zmierzy sen najdokładniej?

    Aby skutecznie monitorować sen, warto wybrać smartwatch wyposażony w funkcje i możliwe aplikacje pomagające dbać o zdrowie. W tym celu w specyfikacji należy zwrócić uwagę na obecność monitora aktywności, a w szczególności akcelerometru i pomiaru tętna.

    W naszym sklepie można znaleźć wiele interesujących modeli smartwatchy dodatkowo wyposażonych też w termometr, pulsoksymetr, żyroskop czy wysokościomierz barometryczny.

    Mierzenie parametrów snu przez smartwatch a dokładność wyników

    Na monitoring snu przez smartwatcha i dokładność uzyskiwanych wyników ma wpływ m.in. marka urządzenia oraz jakość zegarka. Warto w tym przypadku wybrać model renomowanego producenta, takiego jak Garmin czy Huawei, który cieszy się dobrymi opiniami. Wówczas sprzęt ten będzie w stanie dokonać nie tylko wiarygodnych pomiarów, ale też odnieść je do wykonywanych na co dzień treningów, poziomu stresu czy stosowanej diety.

    Dokładny monitoring snu pomaga w kompleksowym dbaniu o organizm. To właściwy krok w kierunku poprawy ogólnego stanu związanego z dobrym samopoczuciem.

    Na co zwrócić uwagę, korzystając ze smartwatcha z monitorowaniem snu?

    Warto wspomnieć, że nawet najlepszy smartwatch do monitorowania snu nie zarejestruje prawidłowo takich etapów jak fazy głębokie, tętno, fazy płytkie czy marzenia senne, jeżeli nie zwrócimy uwagi na jego prawidłowe założenie. Smartwatch należy nosić ok. 1 cm ponad kością nadgarstka i w sposób komfortowy. Nie może nadto uciskać ręki, ani też być zapięty zbyt luźno. Ma to istotny wpływ na poprawny pomiar tętna czy mierzenie, ile trwają fazy głębokie.

    Istotna jest też wydajna bateria. Decydując się na zakup, dobrze będzie wybrać model zegarka z baterią o pojemności min. 200 mAh. Aby jednak swobodnie korzystać z większości aplikacji zarówno w nocy, mierząc sam sen, jak i w dzień, używając np. funkcji GPS, doskonale sprawdzi się smartwatch z baterią o pojemności ok. 500-550 mAh.

    Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy