Smartwatche są obecnie kojarzone głównie z młodszymi i nieco bardziej aktywnymi osobami. Wbrew pozorom inteligentny zegarek przez swoje rozwinięte funkcje, to także genialne akcesorium dla osób starszych. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego smart zegarek świetnie sprawdzi się na nadgarstku babci lub dziadka i podpowiemy, co konkretnie powinien mieć smartwatch dla seniora.

Dlaczego smartwatch dla seniora to dobry pomysł?

Smartwatch dla seniora z powodzeniem może zastąpić tradycyjny czasomierz. Główną rolą inteligentnego zegarka tak samo, jak jego analogowego przodka jest wyświetlanie godziny oraz daty. Pod tym względem oba akcesoria nie różnią się tak bardzo, dzięki czemu podstawowe funkcje smartwatcha są niezwykle łatwe do zrozumienia. Coraz więcej producentów smartwatchy decyduje się też na klasyczny design znany ze starszych zegarków. Na pierwszy rzut oka nowe urządzenie może wyglądać więc bardzo podobnie do zwykłego zegarka.

Nie można zapominać, że pod tarczą każdego smartwatcha kryje się zaawansowana elektronika. Sprawia ona, że smartwatch, to nie tylko zegarek, ale też łącznik pomiędzy nami a telefonem, personalny trener analizujący nasze wysiłki i elektroniczny asystent zdrowotny. Tak, nieco bardziej zaawansowane inteligentne zegarki potrafią stale monitorować funkcje zdrowotne takie, jak: tętno, natlenienie krwi, jakość snu, poziom stresu, a nawet wykonać prosty pomiar ciśnienia. Stanowi to duże udogodnienie dla osób starszych chcących/muszących stale kontrolować swój stan zdrowia.

Kluczowe funkcje smartwatchy dla seniorów

Smartwatch dla seniora powinien posiadać kilka ważnych funkcji, które pomogą w codziennym życiu i zachowaniu dobrej formy. Poniżej opisujemy opcje, bez których nie może obejść się dobry zegarek dla osoby starszej.

Pomiar tętna i ciśnienia krwi

Pulsometr powinien znaleźć się w każdym smartwatchu przeznaczonym dla seniora. Pozwala on szybko zmierzyć tętno posiadacza i upewnić się, że z naszym serduszkiem wszystko jest w porządku. Przy wyborze zegarka dla osoby starszej warto celować w modele oferujące stały pomiar tętna przez 24 godziny na dobę. Pozwolą one łatwiej wykryć ewentualne anomalie z pracą naszego mięśnia pompującego krew. Często takie smartwatche (np. Huawei Watch GT 4) automatycznie powiadomią użytkownika, gdy jego tętno jest zdecydowanie za wysokie lub zbyt niskie.

W najbardziej zaawansowanych zegarkach inteligentnych spotkamy się też nieraz z prostym ciśnieniomierzem, który da nam jeszcze więcej informacji zdrowotnych.

Pomiar saturacji krwi

Kolejna funkcja powiązana z krwią, czyli pomiar saturacji krwi/pulsoksymetr. Pulsoksymetr w inteligentnym zegarku mierzy, czy w krwi znajduje się prawidłowa ilość tlenu (między 94 a 98% natlenienia dla osób starszych). Niedotlenienie organizmu może odbijać się na wielu aspektach zdrowia, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić odpowiednią zakładkę na smartwatchu seniora.

Krokomierz i monitor aktywności

W zdrowym ciele zdrowy duch! Regularne ćwiczenie nie tylko utrzymuje nasze ciało w dobrej formie, ale także poprawia samopoczucie. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i seniorów. Zegarek dla osoby starszej powinien więc posiadać krokomierz oraz monitor innych aktywności fizycznych. W ten sposób babcia/dziadek zostaną zmotywowani do częstszego poruszania się i kontrolowania swoich postępów podczas chodzenia, jazdy na rowerze, czy nawet pływania.

Monitor snu

Monitor snu w smartwatchu na podstawie ruchów ciała w fazie REM i głębokiej potrafi oszacować jakość naszego wypoczynku. Jeśli osoba starsza, często narzeka na niewyspanie się oraz ogólne zmęczenie, to analiza monitor snu może okazać się niezwykle pomocna.

Informacja o nadchodzących połączeniach

Niestety, słuch jest jednym z tych zmysłów, które najczęściej zawodzą wraz z wiekiem. Z tego powodu osoby starsze mogą mieć trudności z usłyszeniem dźwięku połączenia przychodzącego na telefon, czy powiadomienia o nowej wiadomości od kolegi, koleżanki, czy wnuka. Smartwatch dla seniora może nieco pomóc w złagodzeniu tego problemu.

Jedną z podstawowych funkcji w inteligentnych zegarkach jest bowiem synchronizacja powiadomień. Przy otrzymaniu nowego powiadomienia lub połączenia na telefonie, smartwatch zawibruje/wyda z siebie dźwięk i poinformuje, co dokładnie nas ominęło na swoim własnym ekranie.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając inteligentny zegarek dla osoby starszej?

Najważniejsze funkcje smart zegarka mamy już omówione. Jednak nie tylko one świadczą o wysokiej jakości smartwatcha dla seniora. Przy wyborze odpowiedniego zegarka warto też zerknąć na kilka innych (nieco bardziej fizycznych) cech.

Wygodny pasek i obudowa

Każdy zegarek powinien dobrze leżeć na nadgarstku i być na tyle wygodny oraz lekki, aby można było o nim zapomnieć, kiedy się z niego nie korzysta. Aby to osiągnąć obudowa oraz pasek smartwatcha, muszą być dobrze zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Duży i czytelny ekran

Świetny wyświetlacz jest koniecznością, jeśli chodzi o smartwatch dla seniora. Ekran zegarka musi być łatwy w odczytaniu, wyraźny i widoczny w każdej sytuacji. Takie warunki spełniają matryce o dużej przekątnej (1,2 cala i większe), wysokiej rozdzielczości (powyżej 200 × 200 pikseli) i odpowiedniej jasności.

Długi czas pracy na baterii

Smartwatch od czasu do czasu wymaga podładowania. Dlatego naprawdę nieoceniona w inteligentnym zegarku dla seniora okaże się pojemna bateria. Dobry smartwatch powinien wytrzymać co najmniej 5 dni na akumulatorze (bez włączonej funkcji GPS) i wspierać łatwe, szybkie ładowanie.

Podsumowanie

Wierzymy, że dzięki poradom z tego poradnika, wiecie już (mniej więcej), jaki smartwatch dla seniora wybrać. Zachęcamy do sprawdzenia smartwatchy w sklepie MoveMore, gdzie znajdziecie wiele czasomierzy odpowiednich dla osób starszych.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy