Spis treści
Pomiar saturacji krwi umożliwia monitorowanie natlenienia krwi. Wysoka wartość saturacji jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomiaru saturacji można obecnie dokonywać nie tylko za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego urządzeń. Doskonale sprawdza się w tej roli zegarek z pulsoksymetrem. Bezinwazyjna metoda pomiaru, dostęp do bieżących danych, jak i historii oraz inne funkcje ściśle związane z podstawowymi parametrami zdrowia to standard, na który warto sobie pozwolić. Sprawdź, jak odbywa się pomiar natlenienia krwi przez zegarek i dlaczego warto mieć taki gadżet.
Czym jest pulsoksymetr w zegarku?
Zegarek posiadający funkcję pulsoksymetru to urządzenie, dzięki któremu podczas noszenia gadżetu możemy mierzyć natlenienie krwi. Taki wbudowany pulsoksymetr wykonuje nie tylko pomiar natlenienia krwi w czasie rzeczywistym, ale pozwala też zachować dane i stworzyć statystykę ukazującą zmiany w saturacji na przestrzeni czasu.
Dzięki dodatkowym analizom takim jak pomiar tętna czy ciśnienia krwi i temperatury ciała smartwatch z pulsoksymetrem tworzy profil zdrowotny użytkownika przydatny do monitorowania ogólnego stanu zdrowia.
Jak działa pulsoksymetr w zegarku?
Pulsoksymetr znajdujący się w kopercie zegarka w celu dokonania pomiaru saturacji krwi wykorzystuje widmo światła czerwonego i podczerwonego emitowane przez specjalną diodę. Dzięki różnicom takim jak inny stopień pochłaniania fal przez krwinki czerwone związane z tlenem cząsteczkowym i te bez tlenu możliwe jest odczytanie poziomu tlenu w naczyniach włosowatych.
Zbadane z wykorzystaniem wiązki światła naczynia krwionośne pozwalają uzyskać miarodajny wynik przeliczany na liczbę, która jako wartość procentowa wyświetlana jest na ekranie smartwatcha. Zawartość krwinek czerwonych nasyconych tlenem poniżej normy sygnalizowana jest na ekranie, co pozwala w porę zareagować i niejednokrotnie uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jakie są korzyści zdrowotne monitorowania natlenienia krwi?
Dzięki zegarkowi z pulsoksymetrem saturację krwi można badać w sposób ciągły. Jednocześnie powstaje historia zapisu, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na takie przypadłości jak bezdech senny czy wady serca.
Zegarek z pulsoksymetrem jest przydatny także dla osób zdrowych. To kluczowe narzędzie w budowaniu formy sportowej i niezastąpiona pomoc dla biegaczy górskich. Zazwyczaj taki zegarek sportowy bywa też wyposażony w profil wysokości, GPS, różne tryby sportowe, pulsometr służący do pomiaru tętna i inne przydatne funkcje dla osób uprawiających aktywność.
Saturacja krwi mierzona w sposób ciągły bywa pomocna także dla osób przebywających w miejscach zanieczyszczonych lub w pomieszczeniach zagrożonych występowaniem szkodliwych gazów, takich jak np. tlenek węgla. Pomiar saturacji w zegarku natychmiast wykrywa zmniejszony poziom tlenu we krwi, co może być sygnałem do jak najszybszego opuszczenia pomieszczenia i niekiedy bywa alarmem ratującym życie.
Zalety monitorowania saturacji krwi w zegarku
Informacja o tym, ile krew aktualnie przenosi tlenu uzyskiwana za pomocą smartwatcha, ma wiele zalet w dzień, jak i w nocy. Nowoczesne smartwatche wyposażone dodatkowo w monitor snu i dostęp do funkcji stale badających stan zdrowia są przydatne podczas snu i odpoczynku, w pracy, ale też wtedy, gdy planujemy wysiłek fizyczny.
Monitorowanie zdrowia w czasie rzeczywistym
Pulsoksymetry w zegarkach monitorują poziom nasycenia krwi tlenem w czasie rzeczywistym i na podstawie algorytmów odnoszą uzyskane pomiary do innych informacji dotyczących stanu zdrowia użytkownika. Pozwala to znacznie dokładniej przyjrzeć się swojej kondycji i zaplanować aktywności adekwatne do swoich możliwości.
Przydatność w trakcie aktywności fizycznej
Zmiany w parametrach życiowych, w tym saturacji krwi są szczególnie ważne podczas wysiłku. Informacja o pogorszeniu natlenienia krwi w trakcie treningu może być sygnałem do zmniejszenia aktywności ćwiczeń czy zrobienia przerwy. Jednocześnie poziom saturacji to jeden z parametrów, które pozwalają na dokładne dopasowanie rodzaju treningu, aby przebiegał on z jak największą korzyścią dla naszego organizmu.
Wykrywanie problemów zdrowotnych na wczesnym etapie
Nikt z nas nie monitoruje podstawowych funkcji życiowych przez cały czas, ani nawet co godzinę. Należy pamiętać jednak, że smartwatche wyposażone w pulsoksymetr i inne funkcje zdrowotne wykonują to cały czas, tworząc zapis z każdego dnia i nocy. Tak utworzona historia zmian bywa niezwykle przydatna we wczesnym diagnozowaniu chorób, czego koronnym przykładem może być niebezpieczny dla zdrowia i życia bezdech senny.
© 2024, Watchbook.pl. Realizacja: Agencja Fusion Marketing