Najlepszy sportowy smartwatch oferuje wszystkie podstawowe funkcje, wymienne paski, płatności Google Pay oraz rozwiązania, które docenią osoby żyjące aktywnie.

Czym wyróżnia się smartwatch sportowy?

Dotykowy wyświetlacz, możliwość płatności zbliżeniowych, sterowanie muzyką czy odbieranie połączeń to elementy, które są wspólne ze standardowymi smartwatchami. Inteligentny zegarek dla osób aktywnych to urządzenie, które zawiera potrzebne funkcje sportowe oraz niezbędne czujniki służące pomiarowi parametrów zdrowotnych. Oferuje wiele trybów sportowych wykorzystywanych w halach czy na świeżym powietrzu, niezwykle wydajną baterię czy funkcję wykrywania problemów z sercem.

Dlaczego sportowcy potrzebują smartwatcha?

Sportowiec potrzebuje smartwatcha, ponieważ dzięki niemu może kontrolować swoją aktywność w czasie treningu. Dzięki uzyskanym informacjom ma możliwość weryfikowania postępów, a także analizy swojego stanu zdrowia na każdym etapie aktywności. To z kolei pozwala mu uzyskać odpowiednie dane na temat swojego stanu zdrowia, a także na podstawie zebranych danych układać swój indywidualny plan treningowy.

Zegarek sportowy — kluczowe funkcje

Jeśli planujesz kupić zegarek sportowy zwróć uwagę przede wszystkim na kluczowe funkcje, które dany smartwatch ma. Sportowy ranking jest bardzo zróżnicowany pod tym względem.

Monitorowanie aktywności fizycznej

Najlepsze smartwatche urządzenia dostosowane są do wielu dyscyplin. Dzięki rozmaitym czujnikom smartwatch monitoruje aktywność fizyczną w niemal każdym sporcie. Dla przykładu model Garmin vívomove 3 nie tylko prezentuje się elegancko, ale przede wszystkim dedykowany jest różnym sportom w tym wielodyscyplinowym. Dzięki rozmaitym trybom zegarek sportowy śledzi aktywność w trakcie biegania, pływania, uprawiania fitness, a nawet w czasie triatlonu.

Pomiar tętna i EKG

Precyzyjny pomiar tętna i pulsu jest niezwykle ważny, ponieważ wskazuje na to, czy organizm w danym treningu zachowuje odpowiednią równowagę. Uzupełnieniem tych informacji jest czujnik EKG, który jest w stanie bardzo precyzyjnie wykazać, czy nie zachodzą problemy z sercem. Warto pamiętać, że w trakcie treningu monitorowanie pracy serca jest niezwykle ważne.

GPS i nawigacja

Wbudowany GPS, jak w modelu GARMIN Forerunner 955, pozwala śledzić dokładnie położenie biegacza. Lokalizator GPS w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem daje pełną kontrolę nad aktywnością, wykonując dokładny pomiar dystansu. Ciekawym rozwiązaniem jest także wgrana funkcja trasy powrotnej.

Wytrzymałość i wodoszczelność

Zarówno damski jak męski smartwatch sportowy są dostosowane do trudnych warunków, w których sportowcom może przyjść ćwiczyć. Z tego powodu najlepsze urządzenia mają ekran dotykowy ochraniany przez szafirowe szkiełko i obudowę ze stali nierdzewnej. Standardem w zegarkach sportowych jest także norma IP68, która zapewnia o pełnej wodo- i pyłoszczelności.

funkcje w smartwatch

Wybór odpowiedniego smartwatcha — na co zwrócić uwagę?

Rozmiar i wygląd

Poza możliwościami ważne są także walory estetyczne. Smartwatch Amazfit Neo Green, utrzymany w stylistyce retro udowadnia, że zegarek sportowy może wyróżniać się z tłumu i to w sposób niebanalny. Świetną propozycją jest także Huawei Watch Ultimate Voyage, który nie tylko jest mocarny ale i wygląda obłędnie. Przed zakupem oceńmy rozmiar zegarka sportowego, który powinien gwarantować wygodę użytkowania.

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Jeśli chcemy korzystać ze smartwatch dla sportowca i smartfona jednocześnie, musimy pamiętać o kompatybilności obu urządzeń. Topowe zegarki sportowe jak Samsung Galaxy Watch Series czy Huawei Watch Series łączą się bez problemu z Androidem. Z kolei Apple Watch Series z systemem iOs. Świetną alternatywą są propozycje od innych marek np. Garmin Fenix, które są w pełni kompatybilne i z Androidem i z iOs.

Żywotność baterii

Najlepszy smartwatch sportowy męski czy damski ma pojemną baterię, dzięki czemu działa bardzo długo w trybie zegarka, co sprawdza się w terenie. Konkretne modele to warianty niezwykle długim czasie pracy na jednym ładowaniu, a część z nich producent wyposażył w szybkie ładowanie.

Cena

Polecany smartwatch dla sportowca nie musi być drogi. Oczywiście na rynku jest wiele zegarków sportowych. Jednak w rozsądnych pieniądzach można mieć elegancki smartwatch, działający długo i który ma wiele trybów sportowych i kilka przydatnych funkcji.

Zegarki sportowe a zdrowie sportowca

Monitorowanie snu i regeneracji

Monitor snu w zegarku pozwala na analizę każdej z nocy. W ten sposób można sprawdzić później, czy śpimy dobrze, w jakich godzinach się wysypiamy oraz czy w trakcie snu nie dochodzi do jakichś niepokojących sytuacji.

Alertowanie o nadmiernym wysiłku

Smartwatch dla sportowca powiadamia użytkownika o nadmiernym wysiłku. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia organizmu w danym momencie oraz uzyskać, zaplanować przyszłe treningi. Funkcja ta pozwala ocenić postępy w treningu.

Rola smartwatchy w profilaktyce zdrowotnej

Smartwatch sportowy to propozycja nie tylko dla aktywnych. Jest to rozwiązanie również dla osób starszych i mających problemy ze zdrowiem. Zegarek ma precyzyjny czujnik, który mierzy EKG, poziom stresu i natlenienie krwi, wykonuje pomiar pulsu oraz wykazuje pułap tlenowy. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Trendy w rozwoju smartwatchy dla sportowców

Najlepsze smartwatche sportowe zawierają szereg dodatkowych aplikacji, mają wbudowany odtwarzacz muzyki i licznik kalorii, zapewniają płatności zbliżeniowe i można przez nie prowadzić rozmowy telefoniczne. To nie tylko survivalowe urządzenia, które sprawdzą się w każdych warunkach terenowych. To także zegarki na co dzień.

Perspektywy przyszłości

Zegarki dedykowane początkowo dla wielu dyscyplin sportowych obecnie potrafią naprawdę wiele. W przyszłości pozwolą na śledzenie i analizowanie znacznie większych obszarów organizmu.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy