Jak działa i czym jest technologia NFC?

Moduł NFC (Near Field Communication) to technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, która umożliwia szybką wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami, znajdującymi się blisko siebie (odległość kilku cm). Działa na podobnej zasadzie jak technologia RFID (Radio-Frequency Identification), ale jest jej bardziej zaawansowaną i wszechstronną wersją.

W technologii NFC nie ma potrzeby fizycznego dotykania urządzeń ani ustanawiania połączenia Bluetooth. Urządzenia komunikują się za pomocą pola elektromagnetycznego. Istnieją dwa podstawowe tryby działania: aktywny i pasywny.

  • Tryb aktywny: jedno z urządzeń (np. smartfon) generuje pole elektromagnetyczne i jest odpowiedzialne za inicjowanie komunikacji, np. w przypadku płatności zbliżeniowych.

  • Tryb pasywny: drugie urządzenie (np. etykietka NFC, smartwatch) jest pasywne i odbiera sygnały z urządzenia aktywnego.

Czym jest moduł NFC jeśli chodzi o tani smartwatch?

W kontekście tanich smartwatchy technologię NFC wykorzystujemy w sytuacjach takich jak:

  1. Płatności zbliżeniowe: Jednym z głównych zastosowań modułu NFC w smartwatchach jest umożliwienie użytkownikom dokonywania płatności mobilnych. Dzięki temu użytkownik może zbliżyć swój smartwatch do terminala płatniczego w sklepie i dokonać płatności za zakupy. Popularnymi usługami płatności zbliżeniowych obsługiwanymi przez NFC są: Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, Xiaomi Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay oraz banki np. Bank Pekao, Santander Bank Polska, Ing Bank Śląski, PKO Bank Polski, Credit Agricole, BGŻ BNP Paribas czy Alior bank.

  2. Parowanie z urządzeniem: NFC może być używany do szybkiego i łatwego parowania smartwatcha z innymi urządzeniami, takimi jak smartfony z systemem Android oraz z systemem IOS. Wystarczy zbliżyć smartwatch do kompatybilnego smartfona z NFC, aby ułatwić proces konfiguracji z systemem operacyjnym.

  3. Ułatwianie dostępu: Niektóre smartwatche z NFC mogą być wykorzystywane do ułatwienia dostępu, na przykład do zamków drzwi lub systemów kontroli dostępu w firmach, poprzez zbliżanie zegarka do czytnika NFC w celu autoryzacji.

Smartwatch z NFC

Wybór idealnego zegarka z NFC — polecane modele

Wybierając inteligentny zegarek umożliwiający wykonywanie płatności zbliżeniowych, należy kierować się również obecnością dodatkowych ciekawych funkcji, jakie oferuje elegancki smartwatch. Należą do nich m.in. wbudowany moduł GPS, czytelny wyświetlacz AMOLED o wysokiej rozdzielczości, monitorowanie aktywności sportowej, pomiar EKG, monitorowanie snu, śledzenie cyklu menstruacyjnego czy moduł Bluetooth.

Ranking polecanych modeli smartwatchów z NFC — płatności mobilne na wyciągnięcie ręki

Najlepszy model z NFC do ograniczonego budżetu — Garmin Forerunner 55

Garmin Forerunner 55 ułatwi Ci rozplanowanie treningów biegowych, umożliwi śledzenie kolejnych osiągnięć oraz pozwoli monitorować zdrowie. Dostajesz wszystkie powiadomienia z telefonu na nadgarstek. Dostępna jest także funkcja połączenia się z aplikacją Garmin Connect — sprawdź możliwości tego smartwatcha!

Smartwatch z NFC ze średniej półki — Garmin Venu 2S

Garmin Venu 3S posiada solidną baterię, zapewniającą nawet 10 dni użytkowania. Używając zaawansowanych funkcji, możesz liczyć na 7 godzin słuchania muzyki i 19 godzin używania GPS-u. Do codziennych treningów dodaj odrobinę przyjemność i słuchaj muzyki.

Dzięki inteligentnemu zegarkowi każdą kolejną nocą będziesz spać lepiej, ponieważ smartwatch będzie kontrolował jakość i długość Twojego snu.

Premium smartwatch z NFC- Garmin Fenix 7S

Garmin Fenix 7S łączy się z kompatybilnymi urządzeniami bezprzewodowo, wykorzystując Bluetooth, Wi-Fi oraz ANT+. Dzięki temu zegarkiem odbierzesz każdą wiadomość e-mail, SMS czy powiadomienie z mediów społecznościowych. Smartwatch umożliwia oczywiście wykonywanie płatności zbliżeniowych, dzięki aplikacji Garmin Pay. W sklepie Connect IQ pobierzesz także nowe tarcze zegarka, widżety oraz aplikacje.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy