Potrzebujesz niebanalnego pomysłu na prezent? Jeśli osoba, którą chcesz obdarować, ceni sobie funkcjonalne i nowoczesne gadżety, na pewno ucieszy ją inteligentny zegarek, który po połączeniu z telefonem stanie się jej osobistym asystentem w codziennym życiu. Z naszym poradnikiem znajdziesz model smartwatcha, który pod względem funkcji, designu oraz parametrów najlepiej odpowie na potrzeby przyszłego posiadacza.

Czy smartwatch na prezent to dobry pomysł?

Może zacznijmy od wyjaśnienia, czym w zasadzie jest smartwatch. Inteligentny zegarek lub opaska łączy w sobie funkcje tradycyjnego czasomierza z możliwościami technologicznymi smartfona, oferując swoim użytkownikom szeroki zakres funkcji i zastosowań. Choć każdy smartwatch jest wyposażony w GPS i możesz z jego pomocą monitorować swoją aktywność fizyczną czy progresję treningową, nie jest to typowy zegarek sportowy. Smartwatche skupiają się bardziej na kontrolowaniu stanu zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej w oparciu o pomiar tętna, monitor snu, analizę poziomu stresu czy ilość spalonych kalorii, a nie na zaawansowanych parametrach treningowych.

Smartwatch po synchronizacji z telefonem komórkowym, umożliwia odbieranie powiadomień o połączeniach, wiadomościach tekstowych, e-mailach czy alertów z aplikacji społecznościowych bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. Niektóre modele pozwalają nawet na odpisywanie czy rozmowę bezpośrednio przez zegarek. Po instalacji dedykowanych aplikacji smartwatch można dostosować do swoich własnych potrzeb, zmienić wygląd ekranu, a także poszerzyć jego funkcjonalność np. o odtwarzanie muzyki czy opcję płatności zbliżeniowych.

Cechą wyróżniającą inteligentne zegarki jest także duże zróżnicowanie pod względem designu i wielkości. Kupując smartwatche na podarunek, możesz wybierać między modelami typowo damskimi, męskimi, dziecięcymi lub obsługujące konkretne funkcje np. smartwatch z NFC, z GPS czy z ciśnieniomierzem.

Jaki smartwatch na prezent dla kobiety?

Wybierając smartwatch dla kobiety, warto zwrócić uwagę, aby poza szeroką funkcjonalnością i dobrymi parametrami technicznymi, pasował do jej stylu i stanowił kompatybilną część biżuterii, którą nosi na co dzień. Wiele producentów oferuje opcję wyboru koloru czy możliwość personalizacji niektórych elementów, takich jak wymienne paski czy obudowy.

Smartwatch damski powinien mieć również odpowiedni rozmiar, aby można było go komfortowo nosić na nadgarstku przez cały dzień. Warto wziąć pod uwagę m.in. wielkość obudowy, materiał wykonania oraz elastyczność paska, które zapewnią idealne dopasowanie. Eleganckim smartwatchem, niewielkich rozmiarów, ale o dużych możliwościach, jest na przykład Garmin Lily® Sport. Model ten wyposażono nie tylko w podstawowe funkcje, takie jak odbieranie powiadomień, wiadomości, śledzenie aktywności fizycznej, GPS do biegania czy różne tryby treningowe, ale także możliwość monitorowania cyklu menstruacyjnego lub przebiegu ciąży i poziomu nawodnienia, które są niezwykle ważne dla każdej kobiety.

Garmin Lily Sport 

Zobacz wszystkie zegarki Lily Sport

Dla większości użytkowników, bez względu na płeć istotne jest, aby smartwatch mógł pracować przez długi czas bez konieczności częstego ładowania. Dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź, czy wybrany model oferuje odpowiednią wydajność i pojemność baterii. Dla przykładu Huawei Watch Fit Special Edition pozwala na korzystanie ze swoich funkcji do 9 dni w trybie oszczędnym lub 6 dni przy typowym użytkowaniu.

Smartwatch na prezent dla mężczyzny

Jaki mężczyzna ucieszy się z inteligentnego zegarka w formie prezentu? Na pewno każdy aktywny sportowiec-amator, któremu zależy na śledzeniu swoich postępów treningowych. Tutaj dobrze się sprawdzą modele z rozbudowanymi funkcjami sportowymi, takimi jak lokalizator GPS, pulsometr, monitorowanie snu i różne tryby treningowe. Warto sprawdzić, czy producent udostępnia dedykowaną aplikację na telefon, dzięki której użytkownik może mieć dostęp do szczegółowych analiz i statystyk. Zegarek idealny dla miłośnika plenerowych aktywności, wyposażony w czytelny ekran AMOLED oraz wszystkie niezbędne funkcje to np. Smartwatch Hama 8900.

Dla mężczyzn interesujących się nowinkami technologicznymi i gadżetami smartwatch również będzie trafionym prezentem. W tym przypadku postaw na model z rozbudowanymi funkcjami np. NFC czy EKG, interaktywnym ekranem AMOLED oraz możliwością instalacji różnorodnych aplikacji. Wskazana będzie także kompatybilność z innymi urządzeniami elektronicznymi. Ciekawym zegarkiem dla gadżeciarzy będzie na pewno Huawei Watch GT 4, występujący w 4 wersjach: Standardowej, Classic, Active i Elite, który jest najbardziej eleganckim i klasycznym zegarkiem z tej serii. Zegarek Huawei Watch GT 4 wyposażony jest w duży i wyraźny ekran LTPO AMOLED o przekątnej 1,43 cala, posiada ponad 100 wbudowanych trybów sportowych oraz baterię zapewniającą aż 14 dni pracy zegarka (w wersji 46 mm). I co bardzo ważne charakteryzuje go ponadczasowy design, który zachwyci wszystkich miłośników klasycznej elegancji.

Huawei Watch GT 4

Smartwatch Huawei Watch GT 4 

Zobacz wszystkie zegarki Huawei

Drugim interesującym smartwatchem, z wysokiej półki cenowej jest również produkt od Huawei Watch, a konkretnie model Ultimate Voyage. Jest to zegarek dla wymagających, który wyróżnia się niebywale wytrzymałą konstrukcją z płynnego metalu, uzupełnioną nanoceramiką i szkłem szafirowym, niezwykle wydajną baterią oraz nietypowymi funkcjami np. profesjonalnym komputerem dla nurka.

Poza określonymi funkcjami smartwatche dla mężczyzn również powinny być lekkie, czytelne i wygodne w noszeniu. Komfort użytkowania warunkuje m.in. materiał wykonania paska oraz wielkość koperty zegarka — najlepiej celować w 44-47 mm.

Smartwatch na prezent dla dziecka

Czy smartwatch to dobry pomysł na podarunek dla najmłodszych? A jeśli tak, to jaki smartwatch dla dzieci wybrać? Wszystko zależy od tego, w jakim celu kupujemy zegarek i w jakim wieku jest dziecko. Niebywałą zaletą obdarowania pociechy inteligentnym zegarkiem jest funkcja lokalizacji GPS, pomocna w kontrolowaniu położenia dziecka i sprawdzeniu, czy jest bezpieczne, zwłaszcza w przypadku, gdy dopiero rozpoczyna samodzielne podróże.

Niektóre smartwatche dla dzieci pozwalają na komunikację z opiekunem za pomocą wiadomości tekstowych, połączeń głosowych lub wysłania sygnału SOS bezpośrednio z zegarka, co sprawdzi się w sytuacjach nagłych lub gdy dziecko nie ma jeszcze telefonu.

Smartwatch może być też motywacją do ruchu – dzięki monitorowaniu poziomu aktywności fizycznej oraz do nauki – niektóre modele posiadają bowiem wbudowane funkcje edukacyjne, takie jak proste gry, quizy czy nauka liczenia.

Warto jednak rozważyć także potencjalne zagrożenia związane np. z prywatnością danych — aplikacje gromadzą wiele informacji, które nie powinny nigdzie zostać ujawnione. Co więcej, posiadanie zegarka w młodym wieku może przyczyniać się do uzależnienia od elektroniki i ograniczenia czasu spędzanego na aktywnościach na świeżym powietrzu lub interakcji z innymi dziećmi. Może także narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo w postaci kradzieży. Mimo tych zagrożeń, zakup smartwatcha na prezent może okazać się trafionym pomysłem. 

 

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy