Jeśli zamierzasz wyruszyć w teren z pewnością przyda ci się nawigacja offline. Standardowo Mapy Google potrzebują połączenia z internetem mobilnym. Nawigacja GPS działa w trybie offline, co oznacza, że nawet poza zasięgiem wiemy gdzie jesteśmy. To zasługa odpowiednio oprogramowania, w którym ważną funkcję pełnią zapisane w pamięci urządzenia mapy oraz naniesione na nie punkty pośrednie prowadzące do punktu docelowego.

Zasada działania nawigacji offline jest prosta. W trybie online rozpoczyna się pobieranie map — są to wybrane mapy z obszaru całej Polski lub wybrany obszar, to zależy, z czego chcesz korzystać. Zostają one zapisane na karcie SD. Urządzenie wykorzystując GPS w aplikacji pokazuje nasze położenie na tle pobranych map offline.

Nawigacja off road pokazuje nie tylko dokładne mapy, ale ma wiele przydatnych funkcji jak komunikaty głosowe w języku polskim. Tak jak nawigacja samochodowa informuje o robotach drogowych, przekroczeniu dozwolonej prędkości, wskazuje aktualną prędkość w czasie jazdy samochodem, kontrole drogowe oraz informuje o zamkniętych odcinkach dróg czy też o limitach prędkości i natężeniu ruchu na danym odcinku drogi, a wszystko w czasie rzeczywistym.

Nawigacja offline

Przykłady nawigacji w trybie offline

Jeśli interesuje cię nawigacja offline przyjrzyj się proponowanym modelom. Ich twórcy dokładają wszelkich starań, aby nawigacja offline dorównywała nawigacji mapy online.

  1. Garmin Tread® XL - Overland Edition to stworzone z myślą o podróżach bardzo wytrzymałe urządzenie. Wyróżnia je wyświetlacz o wielkości 10", który pozostaje czytelny nawet w dużym słońc oraz w ciemności. Niewątpliwym atutem urządzenia jest wytrzymałość, certyfikowana klasą IP67 oraz praca na baterii aż do 6 godzin. Na uwagę zasługują technologia inReach oraz nawigacja wykorzystująca mapy OSM. Planowanie trasy jest łatwe, a nawigację ułatwią obrazy satelitarne z lotu ptaka. Urządzenie można sparować z innymi, co pozwala na śledzenie ruchu wszystkich uczestników wyprawy. Mamy tu więc wszystko, co jest niezbędne w podróży.

  2. Garmin Tread to propozycja na ekstremalne wyprawy, co potwierdza klasa wytrzymałości IP67, chroniąca przed wodą i piaskiem oraz norma wojskowa 810, oznaczająca wytrzymałość w wysokich i niskich temperaturach, oraz na wstrząsy. Jest to opcja kierowana do osób uwielbiających off road. Planowanie trasy jest łatwe, nawigację ułatwiają mapy topograficzne, obrazy satelitarne i wskazówki nawigacyjne. Wyświetlacz jest czytelny w każdych warunkach, a bateria wytrzymuje do 6 godzin na jednym ładowaniu.

  3. SMART GPS SG43 to nawigacja online, będąca konkurencją dla Map Google znanych z telefonów z systemem Android. Ten sprzęt jest tani, ale oferuje całkiem sporo. Działa na systemie Windows CE 6.0 i oferuje precyzyjną mapę Europy OpenStreetMap — świetna alternatywa dla Mapy Google. To ekonomiczny wariant, którym warto się zainteresować. Dedykowana jest motocyklom czy quadom, obudowa jest wodoszczelna zgodnie z normą IP67, a akumulator wystarczy na 280 minut pełnej pracy. Wyświetlacz ma 4" i jest czytelny.

  4. TOMTOM GO Classic 5 to kolejny praktyczny i niedrogi model wśród nawigacji offline. Obsługa jest prosta, a sterowanie wygodne. Wyświetlacz ma 5" i jest bardzo wyraźny oraz czytelny. Mapy wskazują najlepsze trasy i pokazują nawet informacje o fotoradarach. Planowanie trasy jest bardzo szybkie, jednak jest to rozwiązanie dedykowane jedynie samochodom, ze względu na brak wodoszczelności.

  5. NAVITEL G550 MOTO to kolejna tania nawigacja dla motocykli, jeśli chodzi o nawigację offline. Znajdziemy w nim asystenta pasa ruchu oraz rozbudowaną bazę adresów offline. Urządzenie jest wstrząsoodporne i ma stopień ochrony IP67, co w tych pieniądzach jest sporym atutem. Mapę można zwizualizować w dwóch lub w trzech wymiarach i wyświetlić na czytelnym ekranie.

Jest także sporo aplikacji do pobrania na telefon z Androidem, jak MapTrek, która w płatnej wersji stanowi świetną alternatywę dla Google Maps. Nie jest to darmowa nawigacja offline, ponieważ kosztuje kilka złotych, ale jest warta swojej ceny.

Wybierz wariant, który sprosta twoich oczekiwaniom oraz wyzwaniom twoich podróży!

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy