Spis treści

  W nowoczesnym świecie królują smartfony, jednak ważne miejsce zajmują zegarki, w których sprawdza się nie tylko godzinę. Smartwatch posiada sporo funkcji przydatnych w codziennym życiu, ale też podczas biegania. Na rynku jest wiele modeli, dlatego nie jest łatwo wybrać zegarek sportowy, przeznaczony dla biegaczy.

  Dlaczego warto zainwestować w zegarek do biegania?

  Warto zainwestować w najlepszy zegarek do biegania, ponieważ wyposażony jest we wszystkie funkcje przydatne przy wykonywaniu ćwiczeń. Tani zegarek nie sprawdzi się w czasie treningu równie dobrze, co nie oznacza, że trzeba na niego wydać fortunę.

  Wartym polecenia jest zegarek do biegania Garmin Vívomove 3, od znanej marki, która potrafi robić urządzenia dla aktywnych. Propozycją wartą uwagi jest także smartwatch Suunto do biegania od fińskiego producenta zegarków z GPS i funkcją trenera osobistego, charakteryzuje jakość wykonania.

  Zegarek biegowy — kluczowe funkcje

  Zegarki do biegania wyposażone są w funkcje przydatne podczas treningu, na przykład GPS, kompas, dynamika biegu, czas mierzony stoperem. Zaawansowane urządzenia mają znacznie więcej funkcji, wśród nich sensor temperatury czy pulsoksymetr, wysokościomierz.

  Monitorowanie tętna podczas biegu

  Zegarki Suunto czy Garmina przeznaczone do biegania wykonują liczne pomiary w sposób bardzo precyzyjny i wiarygodny. Kontrola tętna pozwala dostosować tempo do stanu organizmu i w ten sposób uniknąć problemów oraz uzyskiwać o wiele lepsze rezultaty. Również po treningu tętno sportowca należy także monitorować. Z kolei zaawansowane urządzenia mierzą nawet pułap tlenowy.

  GPS i śledzenie trasy

  Na rynku jest łącznie kilkadziesiąt modeli zaprojektowanych specjalnie dla biegaczy. Nie brakuje w sprzedaży profesjonalnych zegarków sportowych przeznaczonych do biegania: Suunto, Garmin Instinct 2 czy Huawei Watch 4 Active to odpowiednie propozycje dla osób aktywnych. Oferowane modele mają wbudowany GPS, który pozwala na śledzenie pokonywanych tras. Wybierz zegarek, który umożliwia monitorowanie wydajności i przeanalizowanie każdego biegu, dzięki funkcjom treningowym.

  Pomiar kroków i dystansu

  Aktywność fizyczna powinna być monitorowana. Warto do biegania wybrać smartwatch odpowiedni do stopnia zaawansowania sportowca oraz taki model, który wykonuje pomiary kroków oraz mierzy pokonany dystans, a także czas. Liczenie kroków jest niezwykle ważne dla zdrowia, a lekarze zalecają robienie przynajmniej 3 000 kroków dziennie. Smartwatch do biegania pozwala monitorować także inne aktywności. Poszczególne modele różnią się od siebie funkcjami.

  Funkcje zegarka do monitorowania snu

  Smartwatchy można używać nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w domu. Monitorowanie jakości snu jest dla biegacza bardzo ważne. Dzięki czujnikowi i aplikacji od producenta można bez problemu kontrolować nie tylko liczbę spalonych kalorii czy wykonać pomiar tętna, ale przede wszystkim stan organizmu w trakcie snu, a na tej podstawie poprawić jakość wypoczynku nocnego.

  Wodoodporność i wytrzymałość

  Wybierając zegarek do biegania trzeba zwracać uwagę na jego wytrzymałość. Tani smartwatch również może być odporny na uderzenia, co ma znaczenie zarówno na bieżni, siłowni, jak i podczas biegania w terenie. Zegarki sportowe zapewniają najwyższą trwałość oraz jakość, więc można je nosić w ekstremalnych warunkach. Modele wykonane z lekkich materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, ściśle przylegają do ręki i nie ograniczają ruchów oraz nie uciskają. Natomiast ciężki zegarek może powodować pewien dyskomfort.

  Żywotność baterii

  Najlepsze zegarki biegowe oferują mierzenie zużycie tlenu, dają możliwość płatności zbliżeniowych, mają wyświetlacze elektroniczne czy czujnik tętna, a nawet GPS. To wszystko jednak wymaga energii. Na rynku dostępne są modele, które wytrzymują nawet kilkanaście dni na jednym ładowaniu, więc nie ma obaw, że w trakcie treningu urządzenie się rozładuje.

  Monitorowanie tętna

  Jakie funkcje wziąć jeszcze pod uwagę wybierając zegarek?

  Nie ważne czy spojrzymy na męski, czy damski zegarek, ich możliwości są takie same w danej serii. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na takie podstawowe funkcje jak: możliwość wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, SMS, poczty elektronicznej i wykonywania płatności zbliżeniowych. Profesjonalny zegarek do biegania Garmin czy Huawei nie musi mieć oczywiście wszystkich tych funkcjonalności, jednak dla niektórych mogą się one okazać niezwykle przydatne.

  Jak dbać o zegarek sportowy?

  Efektowne modele przeznaczone dla biegaczy nie wymagają specjalnej troski i łatwo utrzymać je w dobrym stanie. Warto jednak sprawdzić, czy zegarek spełnia normę IP68 - czyli zapewniającą o pyło- i wodoszczelności, oraz normę militarną 810, która świadczy o jego wytrzymałości na obicia czy zmiany temperatur – spełnia je model Garmin Fenix 7X Pro Solar. Przy każdym z modeli należy pamiętać, że bateria powinna być ładowana do 100% i nie dłużej, a większe zabrudzenia warto dokładnie usunąć.

  Gdzie można kupić profesjonalne zegarki sportowe?

  Smartwatche dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto wybierać sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują jakość dostarczanych urządzeń i udzielają pełnej pomocy od etapu wyboru, przez zakup po obsługę posprzedażową. Jeśli sklep specjalizuje się w jednym asortymencie i oferuje zegarki dla biegaczy to już dobry znak.

  Polskie sklepy są znacznie pewniejszym miejscem od wielu zagranicznych dostawców. Dostępne są kolorowe zegarki, zarówno duże, jak i małe, mające opływowe kształty, z rozmaitymi funkcjami i w różnych cenach, a także dodatki idealne do nich.

  Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy