Spis treści

    Zarówno codzienne aktywności, jak i spanie w złej pozycji lub na niewłaściwej poduszce może być powodem sporych dolegliwości. Wśród nich często występuje napięcie mięśni karku, w którego następstwie doskwiera ból szyi. Taki stan towarzyszy też nierzadko osobom, wykonującym wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej. We wszystkich tych przypadkach mięśnie karku warto rozmasować. Ustąpienie dolegliwości w górnej części szyi nie tylko przyniesie ulgę, ale też pozwoli pozbyć się złego samopoczucia. Sprawdź, jak przeprowadzić masaż klasyczny szyi i zadbać o okolicę kręgosłupa szyjnego.

    Masaż szyi i karku — kiedy warto go wykonać?

    Masaż karku to działanie, które przynosi ulgę w wielu aspektach, o czym wiedziano już w starożytności. W wyniku odpowiedniego uciskania i masowania okolic szyi mięśnie karku stają się rozluźnione, co powoduje, że ból karku ustępuje, a my czujemy się odprężeni i zrelaksowani.

    Masaż szyi i karku to przydatne działanie w przypadku osób uprawiających różnego rodzaju aktywność fizyczną. Masowanie będzie też doskonałym sposobem na odprężenie się po ciężkim dniu i walkę z bólem szyi po spaniu w niewygodnej pozycji. W wyniku napięć mięśniowych w okolicy karku mogą też pojawiać się bóle głowy czy stawów barkowych. Dlatego skupienie się na obszarze karku i regularnie przeprowadzany masaż rozluźniający może mieć dla odczuwanych dolegliwości ogromne znaczenie.

    Klasyczny masaż, jak i wykonywany za pomocą różnego rodzaju nowoczesnych urządzeń niweluje też złe samopoczucie i pomaga w polepszeniu stanu psychofizycznego. Odpowiednia technika masażu w obrębie karku usprawnia też przepływ krwi w tym rejonie. Jest to istotne dla lepszego dotlenienia i odżywienia organizmu oraz szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

    Jakie efekty przynosi masaż karku i szyi?

    Masaż kręgów szyjnych korzystnie wpływa na zmniejszenie bólu zarówno u osób, u których ta dolegliwość pojawia się nagle, jak i występuje w sposób przewlekły. Ponadto masowanie okolicy szyi oddziałuje na organizm w sposób regeneracyjny. Znacznie poprawia się napięcie mięśniowe w tej okolicy i dochodzi do uelastycznienia włókien mięśniowych. Dzięki przyspieszeniu metabolizmu i zwiększeniu przepływu krwi dochodzi także do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

    Masowanie karku, okolic podstawy czaszki i mięśni najczęściej wywołujących ból, takich jak np. mięśnie czworoboczne doskonale wpływa też na odprężenie i rozluźnienie. Wyraźnie zmniejsza się poziomu stresu i napięcia psychicznego powstałego na skutek wielu godzin spędzonych w pracy o różnym charakterze. Efektem masażu jest też rozluźnienie stawów barkowych i zredukowanie bólu odczuwanego w rejonie ramion. Regularne masaże mogą też istotnie przyczynić się do usprawnienia ruchomości kończyn górnych.

    automasaż szyi

    Masaż karku i szyi — jak samodzielnie zrobić?

    Przygotowując się do samodzielnego wykonania masażu szyi, należy pamiętać, że wykonywane czynności nie powinny wywoływać bólu. Kark należy też masować po obu stronach, a nie skupiać się wyłącznie na tej okolicy, która przysparza dolegliwości bólowych.

    Manualny masaż karku i szyi krok po kroku

    Na początku należy rozpocząć delikatny masaż. Warto zacząć od głaskania w kierunku od szyi w górnym odcinku do stawów barkowych. Czynność tą przeprowadzamy całą dłonią. Takie głaskanie ma na celu przygotowanie do właściwego masażu kręgosłupa szyjnego.

    Następnie przechodzimy do rozcierania, co także należy wykonać całą dłonią. Kierunek ruchów pozostaje ten sam, jednak warto zwiększyć siłę nacisku.

    Kolejny krok to dokładne ugniatanie karku opuszkami palców wzdłuż włókien mięśniowych i po obu stronach szyi. Na zmianę z ugniataniem wykonujemy też ruchy koliste. Same ruchy koliste wykonywane palcami doskonale wpływają na pobudzenie krążenia.

    Podczas wykonywania masażu można również delikatnie oklepywać okolice karku. Wykonując masaż klasyczny, warto też skupić się nieco dłużej na obszarze, który powoduje szczególne dolegliwości bólowe i dyskomfort.

    Masaż szyi i karku przy wykorzystaniu specjalistycznych masażerów

    Aby rozluźnić mięśnie, zniwelować ból szyi i zredukować stres, poza masażem opuszkami palców lub całą dłonią można też wykorzystać specjalne urządzenia masujące. Do wyboru jest kilka rodzajów masażerów, zarówno z funkcją podgrzewania, jak i bez.

    Ból szyi można zniwelować, używając uniwersalnego urządzenia masującego, jakim jest specjalny pistolet masujący. Działanie pistoletu polega na ruchach wibracyjnych, które korzystnie oddziałują nie tylko na kręgi szyjne i mięśnie, ale również powięź i inne struktury anatomiczne. Doskonałym i profesjonalnym urządzeniem z różnymi końcówkami w zestawie jest Renpho Titanium Pro. To urządzenie daje także możliwość wykonania masażu na innych obszarach ciała.

    masażer renpho titanum pro

    Masażer Renpho Titanum Pro 

    W sprzedaży dostępne są również mini pistolety do masażu, które można zabrać ze sobą np. w podróż. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku kieszonkowy masażer Renpho Pocket dostępny w zestawie z końcówkami masującymi o różnych kształtach.

    masażer rnepho pocket

    Masażer Renpho Pocket 

    Najbardziej jednak nieocenioną formą pomocy kręgom szyjnym i szansą na codzienną dawkę relaksu jest specjalny podgrzewany masażer karku i szyi Renpho. Posiada możliwość indywidualnego dopasowania temperatury podgrzania podczas masażu oraz intensywności pracy głowic masujących. Urządzenie można użytkować także na leżąco i siedząco. Specjalnie wyprofilowany kształt sprzętu jest idealnie dopasowany pod względem anatomicznym i można go zastosować również do masażu innych części ciała. Więcej na temat masażery firmy Renpho przeczytasz tutaj. 

    podgrzewany masażer do szyi i karku renpho

    Masażer podgrzewany do szyi i karku Renpho

    Pistolety do masażu to bardzo wygodne, praktyczne i skuteczne urządzenia. Niestety istnieją pewne przeciwskazania do ich stosowania. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule

    Jak się przygotować do automasażu karku i szyi?

    Aby automasaż był skuteczny i pozwolił na zrelaksowanie się, warto przeprowadzić go w spokojnym i zacisznym miejscu, a także włączyć muzykę relaksacyjną. Należy też pamiętać, aby przed masażem dokładnie umyć ręce i okolicę, która będzie masowana. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wmasowywania zanieczyszczeń w pory skóry, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jej kondycję i spowodować pojawienie się niedoskonałości.

    Masaż karku to doskonały sposób na pozbycie się uporczywych dolegliwości, a także poprawę samopoczucia i zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Masażer karku to natomiast świetna inwestycja dla całej rodziny.

     

    Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy