Ważenie się to jedna z podstawowych czynności podczas kontrolowania postępów przy redukcji wagi. Wybór odpowiedniego momentu do pomiaru masy ciała może znacząco wpłynąć na skuteczność diety oraz utrzymanie motywacji. Kiedy więc powinno się ważyć? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, ponieważ wiele zmiennych czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna i cykl hormonalny, może wpływać na wyniki ważenia.

Jak prawidłowo ważyć się na diecie?

Jest kilka istotnych kwestii, które warto uwzględnić, robiąc pomiar masy ciała, aby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki wchodząc na wagę. Po pierwsze będąc na diecie, zalecane jest ważenie się mniej więcej o tej samej porze dnia, najlepiej rano, ale przed spożyciem posiłku.

Kolejnym aspektem jest konsekwencja w wyborze miejsca ważenia. Żeby uniknąć różnic wynikających z dokładności sprzętu najlepiej ważyć się za każdym razem na tej samej wadze. Ponadto ważne jest, aby położyć wagę na twardym i płaskim podłożu, unikając miękkich dywanów, które mogą wpłynąć na precyzję pomiaru tkanki tłuszczowej.

Kiedy najlepiej się ważyć? Dobra waga łazienkowa też jest ważna

Czy wiesz, że rano ważysz nawet kilogram mniej niż wieczorem? Dzieje się tak między innymi ze względu na zawartość wody w ciele. Właśnie dlatego zdecydowanie najlepszym momentem do pomiaru masy ciała kiedy przechodzisz na dietę, jest poranek, zaraz po przebudzeniu i po wizycie w łazience. Prawidłowo w czasie ważenia stawiaj całe stopy na środku wagi. Dobrze również gdy wchodzisz na wagę w samej bieliźnie. Ponadto ważenie się przed śniadaniem pozwala na uniknięcie dodatkowego obciążenia wynikającego ze spożytych posiłków.

Dla uzyskania spójnych wyników ważenie powinno odbywać się zawsze o tej samej porze dnia. W końcu masa ciała zmienia się w ciągu doby. Jednak wszystko z umiarem, ponieważ codzienne ważenie może wprowadzić pewne wahania wagi związane z ilością wody w organizmie, a w przypadku kobiet nawet z miesiączką, która wywołuje zmiany hormonalne.

Dobra waga łazienkowa jest równie istotnym elementem procesu kontroli tkanki tłuszczowej. Nam przypadły do gustu inteligentne wagi ze sklepu Movemore, które mogą mieć wpływ na lepsze poznanie własnego ciała, wskazując parametry, takie jak:

 • masę ciała,

 • wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu,

 • procent tkanki tłuszczowej w ciele,

 • masa mięśni szkieletowych,

 • procent wody w organizmie.

Warzenie się

Jak ważenie wpływa na myślenie?

Dla wielu osób waga jest miernikiem postępów w redukcji masy ciała. Jednak zbyt częste ważenie się, zwłaszcza będąc na diecie, może prowadzić do silnego skupienia na liczbach. Dlatego najlepiej jest, aby rozwijać zdrowe podejście do pomiarów masy ciała. Warto także zauważyć, że odchudzanie skoncentrowane jedynie na kilogramach na wadze może przysłonić inne ważne aspekty zdrowego stylu życia, takie jak:

 • poprawa zdrowia i samopoczucia,

 • zmniejszenie stresu,

 • odpowiednie nawodnienie,

 • zwiększenie energii,

 • zadowolenie z treningu i aktywności fizycznej,

 • mniejsza chęć jedzenia słodyczy,

 • zwiększona świadomość zdrowych nawyków żywieniowych dzięki, którym czujesz się lepiej np. ograniczenie spożycia węglowodanów.

Czy ważyć się codziennie?

Co prawda ważenie się codziennie będąc na diecie, dostarcza bieżących informacji na temat wahań masy ciała, co umożliwia ścisłą kontrolę nad postępami. Jednakże może również wpływać negatywnie na samopoczucie i motywację. Dlatego najlepiej jest spojrzeć na pomiar masy ciała jako na jeden z wielu czynników, które wpływają na wymarzoną sylwetkę.

Jeśli chcesz ważyć się codziennie, warto zachować zdrowe podejście do pomiarów kilogramów. Wbrew pozorom lepiej jest obserwować długoterminowe tendencje i ważyć się raz w tygodniu niż zwracać uwagę na pojedyncze wyniki. Dodatkowo ważne jest, aby nie postrzegać kilogramów na wadze jako jedynego kryterium sukcesu.

Pomiar masy ciała — wybierz wagę dla siebie

To, na jaką wagę się zdecydujesz, wpływa na precyzyjne śledzenie postępów o tym, ile ważysz. Nowoczesna waga coraz częściej wyposażona jest w zaawansowane funkcje pomiarowe, które pomagają utrzymać dietę, kontrolować masę ciała i trzymać się zdrowych zasad żywieniowych.

Przykładowo inteligentna waga łazienkowa Renpho RP-32MD oferuje monitorowanie BMI ciała, sprawdza ilość wody w organizmie oraz analizuje masę mięśniową. Te parametry pozwalają uzyskać bardziej kompleksowe informacje na temat kondycji fizycznej, co może być szczególnie wartościowe podczas diety, a także treningu.

Z kolei kompatybilność z aplikacjami mobilnymi, jak w przypadku modelu Garmin Index® S2 daje możliwość analizy długoterminowych trendów.

Monitoruj masę ciała — czyli gdzie kupić inteligentną wagę?

Jeżeli jesteś na diecie i chcesz ważyć się dokładnie, sięgnij po inteligentną wagę. Wiele modeli znajdziesz na Movemore.pl. Pamiętaj, że dieta nie opiera się jedynie na zmniejszeniu spożywanego jedzenia, a również na aktywności fizycznej.

Sprawdź dostępne warianty i funkcje wagi, które pomogą Ci w motywacji do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i zobacz, jak zmienia się twoje ciało tydzień po tygodniu.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy