Waga elektroniczna pozwala nie tylko wskazać wagę ciała, ale także informuje użytkownika o wielu parametrach. Czasy, gdy urządzenia wskazywały jedynie ciężar ciała bezpowrotnie się skończyły. Należy pamiętać, że z urządzenia należy korzystać w sposób właściwy, tak aby wszelkie wyniki były miarodajne.

Temat ważenia — prawdy i półprawdy

Sprawa ważenia, nie jest tak prosta, jak mogłoby się to powszechnie wydawać. Kupno wagi to jedno, odrębną sprawą jest podejście do samego tematu. Oto prawdy i półprawdy związane z tym tematem.

Waga jest istotnym narzędziem do kontroli masy ciała – PRAWDA

Masa ciała może być mierzona jedynie z pomocą wagi, co jest również najprostsze. Dostarcza ona informacji na temat masy ciała i pozwala monitorować postępy treningowe czy dietetyczne. Warto jednak zaopatrzyć się w wagę elektroniczną, która jest wyposażona w rozmaite sensory, pozwalające na obliczenie zawartości wody w organizmie, ilości tkanki tłuszczowej czy masy mięśniowej.

Najlepiej ważyć się codziennie rano – PÓŁPRAWDA

Faktycznie, rano po przebudzeniu i skorzystaniu z toalety, ale przed jedzeniem lub piciem, ciało jest najlżejsze. Codzienne pomiary mogą pomóc zidentyfikować tendencje w zmianach masy ciała. Na niektórych, takie ważenie się działa również motywująco. Jednak codzienne pomiary mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych postępów w długoterminowej utracie tłuszczu lub zwiększeniu masy mięśniowej.

Codzienne ważenie zmotywuje mnie do dalszego odchudzania – PÓŁPRAWDA

Zależy, jaką osobą jesteś. Na jednych działa to bardzo skutecznie i motywująco, na innych wręcz przeciwnie. Codzienne ważenie może prowadzić do niezdrowej obsesji na punkcie wagi i wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie emocjonalne i samoocenę. Pamiętaj, wszystko z umiarem.

Moja waga pokazuje prawidłową masę ciała, więc nie mam się czym martwić – FAŁSZ

Pamiętaj, że wynik związany z masą ciała nie jest najważniejszy, to pewien wskaźnik. Kluczowe dla organizmu jest jego nawodnienie, stosunek tkanki tłuszczowej do reszty ciała, a także wyniki cholesterolu czy krwi. Patrz na swoje ciało w sposób holistyczny.

Waga elektroniczna

Jak się ważyć na wadze elektronicznej?

Prawidłowe korzystanie z wagi pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników. Na te zasady zwróć uwagę:

 • zacznij od instrukcji obsługi swojej wagi,

 • umieść wagę na równej i twardej powierzchni,

 • skalibruj wagę elektroniczną,

 • podczas ważenia stój nieruchomo,

 • waż się o tej samej porze,

 • wchodź na wagę najlepiej w bieliźnie, bez ciężkiej odzieży,

 • nigdy nie stawaj na wadze mokrymi stopami.

Jaką wagę wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli wag, oto kilka propozycji wartych uwagi:

 • Garmin Index S2 — inteligentna waga od firmy znanej z urządzeń GPS i fitness, oferująca szczegółowe pomiary składu ciała, w tym procent tłuszczu, wodę w organizmie, masę mięśniową i kostną. Dane można synchronizować z aplikacją Garmin Connect.

Garmin Index S2

Garmin Index S2

Zobacz wszystkie wagi inteligentne Garmin

 • Renpho RP-32MD — waga analityczna, która oferuje szczegółową analizę składu ciała, w tym masę tłuszczową, zawartość wody, masę mięśniową oraz masę kostną. Łączy się z aplikacją Renpho przez Wi-Fi, umożliwiając długoterminowe śledzenie zmian.

RP-32MD

Renpho RP-32MD

Zobacz wszystkie wagi inteligentne Renpho

 • Eufy Smart Scale P1 — waga oferująca pomiar 14 różnych wskaźników zdrowia, w tym masę ciała, procentową zawartość tłuszczu, masę mięśniową, masę kostną, BMI i inne. Dane można łatwo śledzić za pomocą aplikacji EufyLife na smartfony.

Eufy Smart Scale P1

Eufy Smart Scale P1

Sprawdź wagi inteligentne Eufy

 • Xiaomi Mi Smart Scale 2 — to inteligentna waga łazienkowa, która mierzy nie tylko masę ciała, ale także oferuje podstawową analizę jego składu. Umożliwia śledzenie masy ciała i postępów w aplikacji, która oferuje różne wskazówki zdrowotne.

Co zrobić, gdy waga źle waży?

Jeśli waga pokazuje nieprawidłowe wyniki upewnij się, że stoi na twarde i równej powierzchni oraz czy baterie nie są rozładowane. Kolejnym krokiem jest kalibracja, a następnym reset do ustawień fabrycznych. Zanim jednak odeślesz ją do serwisu wykonaj kilka pomiarów — bywa, że jeden jest mylny.

Nie ufaj wyłącznie wadze elektronicznej

Pamiętaj, waga elektroniczna to tylko Twoja pomoc w prowadzeniu odpowiedniego stylu życia, po ciężkim treningu, w domowym zaciszu, leżąca w Twojej łazience. Nigdy jednak nie traktuj wyników z urządzeń elektrycznych na równi z tymi z urządzeń medycznych.

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy