Spis treści
Poddanie organizmu analizie składu masy ciała to działanie, które znacznie pomaga w ocenie stanu zdrowia nie tylko osobom zdrowym i o doskonałej kondycji fizycznej, ale również tym, którzy starają się zrzucić nadmierną zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Analiza składu ciała to jedno z podstawowych badań wykonywanych w gabinetach dietetycznych. Jednak dzięki nowoczesnym aplikacjom i urządzeniom, tego typu pomiary można wykonać również w warunkach domowych. Sprawdź, czym jest analiza składu ciała i co daje posługiwanie się tą metodą.
Co to jest analiza składu ciała i po co się ją wykonuje?
Analiza składu ciała to metoda, w której używana jest bioimpedancja elektryczna (BIA). Podczas badania wykorzystywany jest prąd elektryczny o niewielkim, nieodczuwalnym dla pacjenta natężeniu na poziomie 0,8-1 mA. Słabe impulsy prądu oddziałują na wodę, która (w różnej ilości) znajduje się we wszystkich tkankach naszego ciała.
Dzięki przewodzeniu prądu przez te struktury za pomocą impulsów wysyłanych przez specjalne elektrody możliwe jest obliczenie zawartości tkanki tłuszczowej, całkowitej zawartości wody w organizmie, określenie wieku metabolicznego, masy mięśniowej czy zawartości masy mineralnej kości. Pomiar masy ciała i poszczególnych parametrów jest niezwykle istotny w leczeniu nadwagi i otyłości, a także w mierzeniu efektów stosowania zdrowego stylu życia — odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.
Jakie parametry bierze się pod uwagę podczas analizy składu ciała?
Analizator składu ciała pokazuje poszczególne wartości, które następnie porównywane są w odniesieniu do określonych norm. Na tej podstawie można ocenić, czy danej tkanki jest zbyt dużo, czy wręcz przeciwnie - należy podjąć działania mające na celu jej przyrost. Na obraz analizy składu ciała składa się zestaw takich parametrów jak:
- tkanka tłuszczowa - zawartość zależy od płci, ale też wieku i w tym przypadku prawidłowe normy nieco się od siebie różnią. 30% zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet oraz ponad 25% u mężczyzn określana jest jako otyłość i znacznie zaburza prawidłową masę ciała,
- tkanka tłuszczowa wisceralna - określa stopień otłuszczenia narządów. Wysoki wskaźnik może świadczyć o zaburzeniach podstawowej przemiany materii, poważnych chorobach sercowych, występowaniu nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2,
- masa kostna - u dorosłej osoby masa kości powinna utrzymywać się w granicach 12-13,5%. Jeżeli analiza składu ciała pokazuje mniejszą wartość, jest to sygnał, że mogło dojść do pojawienia się takich schorzeń jak np. osteoporoza,
- tkanka mięśniowa - analiza składu masy ciała jest tu istotna zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Wówczas badanie wskazuje przyrost tkanki mięśniowej wraz z regularnymi ćwiczeniami,
- zawartość wody w organizmie - analiza składu ciała bada zawartość wody zewnątrzkomórkowej w stosunku do jej całkowitej ilości w danym organizmie. Dzięki przewodzeniu prądu elektrycznego w środowisku wodnym można zatem wykryć odwodnienie, które szkodzi wszystkim naszym tkankom,
- zapotrzebowanie energetyczne - kluczowa wartość w działaniach dietetycznych, która pozwala ustalić odpowiednią dietę zwłaszcza dla osób, które chcą stracić nadmierne kilogramy,
- Body Mass Index - pomaga ocenić ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych czy nadwagi,
- wiek metaboliczny - ocena stanu narządów i tkanek organizmu w odniesieniu do wieku rówieśników.
Jak wykonać analizę składu ciała?
Badanie ilości tkanki tłuszczowej, masy ciała i pozostałych parametrów, jakie ukazuje wynik analizy składu ciała, jest najbardziej miarodajny wtedy, gdy spełnionych zostanie kilka warunków. Warto pamiętać, że analizator składu ciała nie wskaże idealnie prawidłowych badań u kobiet w trakcie miesiączki i osób z wszczepionym rozrusznikiem serca czy innymi wszczepionymi metalowymi implantami.
Jak się przygotować do analizy składu ciała?
Przed wykonaniem analizy składu ciała:
- nie należy przez co najmniej 12 godzin uprawiać intensywnej aktywności fizycznej,
- nie należy spożywać alkoholu przez co najmniej 48 godzin przed badaniem,
- ze względu na pęcherz moczowy przez około 7 dni warto zaprzestać zażywania leków moczopędnych,
- nie należy spożywać posiłków na 4 godziny przed badaniem,
- nie można nakładać na stopy kremów 12 godzin przed analizą składu ciała.
Analiza z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej mierzącej oporność tkanek organizmu to bezbolesne badanie składu ciała, które jest bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Jak wykonać pomiar?
Tkankę tłuszczową, podstawową przemianę materii, jak i zawartość wody w organizmie czy ilość, jaką stanowi masa mięśniowa w naszym organizmie, można sprawdzić nie tylko w profesjonalnych gabinetach dietetycznych, klubach fitness, na siłowniach, ale często także w gabinecie lekarza rodzinnego.
Można też jednak kontrolować swój organizm na co dzień we własnym domu i wszędzie tam, gdzie nam wygodnie. Jest to możliwe dzięki inteligentnej wadze wyposażonej w funkcję pomiaru oporu elektrycznego tkanek organizmu. Dzięki posiadaniu takiego urządzenia sami możemy kontrolować poziom tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wartość masy ciała, BMI i sprawdzać, czy stosujemy skuteczną dietę.
Jednym z chętnie wybieranych modeli inteligentnych wag łazienkowych, których pomiary można gromadzić na dedykowanej aplikacji w smartfonie, jest Garmin Index S2 dostępna w kolorze czarnym lub białym. Wartym uwagi modelem na każdą kieszeń z podstawową analizą składu ciała jest także waga RENPHO RP-32MD.
Analiza składu ciała — jak interpretować wyniki?
Interpretacja wyników analizy składu ciała to odniesienie uzyskanego pomiaru to ogólnych norm, które podane są w specjalnych tabelach oraz zaprogramowane w urządzeniach. Takie dane umieszczone są m.in. w aplikacjach na smartfon dedykowanych poszczególnym inteligentnym wagom.
Dlaczego warto regularnie przeprowadzać analizę składu ciała?
Analiza składu ciała to cenne źródło informacji o skuteczności stosowanej diety w regularnym odżywianiu, ale również podczas stosowania diet odchudzających. Dzięki wadze wyposażonej w funkcję pomiaru analizy składu ciała można też monitorować cechy organizmu, które mogą przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju schorzeń, w tym chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nowotwory, choroby krążenia czy nadciśnienie tętnicze.
© 2024, Watchbook.pl. Realizacja: Agencja Fusion Marketing